Mivel a fából készült padló napi szinten erős használatnak van kitéve, fontos, hogy szakszerűen kezeljük. Cikkünkből kiderül, hogy egyáltalán nem mindegy milyen tisztítószerrel gondozzuk a különböző minőségű padlót. Megemlítjük a svéd tölgypadlót, amely ellenáll, ha felületén bútorokat mozgatunk és még az időjárással is jól felveszi a küzdelmet. A parketta viszont kényes, így ennek megfelelően kell takarítani, blogposztunkban pedig adunk néhány segítő tanácsot, hogy a fapadló még sokáig megőrizze tartósságát.
A fából készült padlónak nagyon sok dologgal kell megbirkóznia: mivel folyamatosan járunk rajta, fontos a strapabíró tulajdonság, például ráömölhet az ital, vagy leejtünk egy tárgyat, nem beszélve egy nagytakarítás alkalmával a bútor tologatásról. Ilyenkor szükségszerű a tisztítás.
A parketták tisztításának legjobb módja az átgondolt és megelőző intézkedésekkel kezdődik, amelyek nemcsak a padlók védelmét segítik, hanem csökkentik a takarítással töltött időt. Amikor esős idő van, vagy tél, akkor célszerű letakarni a fapadlót nejlonnal vagy a bejárathoz szivacsot, illetve törlőrongyot helyezni, hogy ne piszkos cipővel lépkedjünk a parkettán. Még akkor is, ha az előrejelzés kevés csapadékot mond, okos ötlet a lábbeli levétele, ha beltérre érkezünk, így a szennyeződéseket és piszkot nem lehet az egész házba bevinni. Különösen keményfa padlók esetén az ajtónál ellenőrizni kell a karcolásokat. A bútor alatt padlóvédők használatával és szőnyegek segítségével kerülhetjük el a keményfa padlón a nyomokat, hogy az egyéb tárgyak, például gyermekjátékok ne karcolják a felületét.
Miért jó a svéd tölgy padló?
A svéd a legnépszerűbb keményfa kivitel és nagyon hatékony, valamint ellenáll a külső behatásoknak. Ellentétben a legtöbb olyan bevonattal, amely réteget képez a keményfa tetején, a svéd felület valóban vegyileg kötődik a fához – ez egy „átalakítási” folyamat, amely különösen kemény felületet eredményez. Kivételes keménysége miatt a svéd felület nagyon tartós. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a bevonat erős védelmet nyújt a karcolások, horzsolások, vízkárok és foltok ellen. Ez a típus jól tűri, ha a bútorainkat mozgatjuk, nem okoz sérülést a padlónak.
Mivel a svéd felület közvetlenül a fához kötődik, tisztaságot kölcsönöz a keményfa színeinek, mindamellett, hogy divatos. Egyetlen hátránya, hogy az ápolását szakemberre kell bízni.
Az egzotikus fapadlók nagyon drágák
Az ausztrál ciprus nagyon rusztikus megjelenésű fa, szép erezettel.
– Előnyök: Házunknak különleges kinézetet adhatunk.
– Hátrányok: Ami a kemény fákat illeti, az ausztrál ciprus meglehetősen puha. Nem a legjobb fa padlóburkolat, ha kisállatunk (pl.: kutya) is van.
Puhaság miatt óvatosan kezeljük, nehogy sérülést okozzunk a felületen.
Bambusz parketta:
Előnyök: mivel elég kemény az anyaga, jól bírja a nedvességet és párát, sőt a padlófűtés sem okoz károkat. A karbantartása pedig egyszerű.
Hátrány: meglehetősen költséges, mert nehéz beszerezni. Magyarországon nincs bambuszerdő, amelyet könnyű fel lehetne feldolgozni.
Igazi különlegesség a hazai piacon a parafa, amely ellenáll a szennyeződéseknek, a rovaroknak és rágcsálóknak, belső térre ez a burkolattípus ideális választás, nem véletlen, hogy kórházakban, vagy iskolákban szeretik alkalmazni, ápolása egyszerű művelet. Egész jól ellenáll a savaknak és a lúgoknak.
Hogyan tisztítsuk a fapadlót?
leginkább csak erős szennyeződés esetén használjunk tisztítószert. Elegendő jól kicsavart, nedves ronggyal feltörölni, vagy ami még hatásosabb, az úgynevezett impregnált vagy száraz moppal végig törölni a felületet.
A seprűvel vagy portörlővel történő rendszeres gondozás előnyös a keményfa padlók tisztításában. Az, hogy milyen gyakran kell elvégezni ezt a házimunkát, attól függ, hogy a parketta mennyire forgalmas. A gyors takarítás érdekében a faanyagból készült padlót porosítószerrel kezelt felmosóval fel kell gyűjteni a port, a szennyeződéseket és a háziállatok körmét, amelyek megkarcolhatják a padló felületét.
A parketták takarításakor ne hagyjuk figyelmen kívül a porszívózást. Hetente többször porszívózzunk egy padló-kefe rögzítővel. Ne használjunk olyan porszívót, amely megkarcolhatja a fapadló felületét. A gyors portalanításhoz szerezzünk be mikroszálas kendőket.
A parketták ápolásának legjobb módja megelőző intézkedésekkel és rutinszerű tisztítással kezdődik, de néha a szakszerűbb karbantartás hatékonyabb. A szennyeződés idővel felhalmozódik, és nem távolítja el teljesen a heti portalanítás.
A keményfa padlók gondoskodásához – célszerű megfontolni ezt a tavasszal vagy közvetlenül a téli időszak előtt – vásároljunk fa padlómosót (pl.: Prouvé Fa- és lamináltpadló mosó folyadék, amely természetes viaszt tartalmaz és csúszásgátló réteget képez a padlón; Mr. Proper Professional Ocean padlótisztító szer) és fa padlófelmosó terméket, amelyeket az utasításnak megfelelően hígítva használjunk. Nedvesítsük be a padlót, ügyelve arra, hogy megakadályozzuk az állóvizet, ez ugyanis károsíthatja a fa felületét. Ha párás az idő, kapcsoljuk be a ventilátort vagy a légkondicionálót a szárítás felgyorsítása érdekében. Ha mindez kevésnek bizonyult, akkor szükségszerű a fa padló újra festése, hogy ismét a régi fényében csillogjon.
Figyeljünk azonban arra, hogy ne alkalmazzunk vinyl- vagy járólapos tisztítószert, mivel ezek a termékek inkább a fapadlót károsítják. Ha aggódnánk a vegyi anyagok összetétele miatt, szerezzünk be keményfa padlótisztítókat, amelyek különleges tanúsítvánnyal rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy biztonságosan használhatók gyerekekkel és háziállatokkal körülvett otthonokban is.
A fapadlók természetes gondozása ecettel?
A parketták ecettel való tisztításának elsajátításával pénzt takarítunk meg, emellett biztonságos módszer. Tisztítsuk meg a fa padlót ecettel úgy, hogy 1/2 csésze fehér ecetet adunk hozzá egy liter langyos vízhez. Az ecet tompíthat bizonyos keményfa padlóburkolatokat, ezért mindig teszteljük az oldatot külön, mielőtt még kipróbálnánk élesben!