Túl a funkcionális szempontokon, az ízlésesen megválasztott, homlokzathoz harmonikusan illeszkedő tető fokozhatja az épület pompáját. Cikkünkből megismerheti a tetőépítés lépéseit és a felmerülő költségeket!
Melyek a tetőépítés lépései?
Jól ismert tény, hogy a tető szerkezete jelentős hatást gyakorol az épület élettartamára. Egy minőségi anyagokból készült, szakemberek által épített tető, amelyet rendszeresen karbantartanak, akár évtizedekig képes megőrizni hibátlan állapotát. De vajon hogyan épül a szerkezeti elem? Következzenek a tetőépítés lépései!
1. Tervezés
Legyen szó átépítésről, felújításról vagy építkezésről, a tetőépítés minden esetben tervezéssel kezdődik. Ebben a fázisban az építészmérnök a megrendelői igények felmérését követően összeállítja az úgynevezett tető kiviteli tervet. A modern tervezőprogramok segítségével akár precíz, háromdimenziós látványtervet is kaphatunk a szerkezetről. A tartós és biztonságos végeredmény érdekében semmiképp se hagyja ki ezt a lépést.
2. Anyagbeszerzés
A tető kiviteli terv elkészülte után következhet a szükséges anyagok beszerzése, amelyet a kivitelező vagy a megrendelő végez el a megállapodás alapján. Fontos, hogy kizárólag megbízható és tartós építőanyagokat használjon a tetőépítés során, ezzel megelőzhető, hogy idejekorán szükségessé váljon a költséges tetőjavítás.
A tetőépítéshez szüksége lesz az alábbiakra:
- tetőgerenda és egyéb kiváló minőségű faanyag,
- tetőfedő anyag (pl. cserép, zsindely)
- párazáró réteg,
- szigetelés.
3. Ácsmunka és bádogozás
A tetőépítés következő lépését a fedélszerkezet (másnéven teherhordó réteg) megépítése jelenti. A tető ezen része továbbítja a tetőre nehezedő összes súlyt, például a napelemek vagy vastag hőréteg tömegét, az épület teherhordó szerkezetének. Válasszon prémium minőségű faanyagot a fedélszerkezet megépítéséhez a tartós végeredmény érdekében, ilyen például a KVH szárított gerenda termékünk, amely kiemelkedő szilárdságú, stabil és környezetbarát.
Miután megépült a teherhordó réteg jöhet a bádogozási munkálatok első fázisa: az vízelvezető rendszer rögzítő elemeinek felhelyezése. Bár az ereszcsatorna utoljára kerül rögzítésre, a csatornatartó vasak, lefolyócsövek és egyéb tartóelemek már ekkor felrakhatjuk.
Ne felejtse a bádogozást és ácsmunkát kizárólag a megfelelő ismeretekkel rendelkező szakember végezheti.
4. Tetőfedő anyag rögzítése
A tetőfedő anyag egyszerre óvja meg az épületet az időjárástól és biztosít egyedi megjelenést. Több tucat különböző építőanyag közül választhat, a legnépszerűbb opciók:
- Cserép: Több tucat szín, forma és anyag közül válogathatnak azok, akik a tetőcserép mellett döntenek. A kedvelt tetőfedő anyagból érdemes olyan esztétikus darabot választani, amely illeszkedik a külső homlokzati burkolathoz és időtálló darab.
- Trapézlemez: A trapézlemez rendkívül sokoldalú anyag, mely széles körben alkalmazható az építőiparban. Tetőfedő anyagként megtalálható kisebb kerti építményeken, gyártócsarnok vagy akár agrár épületeken is.
- Zsindely: A zsindely fából készült tetőanyag, amely pikkelyes fedést tesz lehetővé. Az impozáns megjelenésű, tartós és ökotudatos építőanyag számtalan színben és méretben érhető el weboldalunkon.
5. Ereszcsatornák felszerelése
A tetőépítés következő lépésében az ereszcsatornák kerülnek rögzítésre a tetőszerkezethez. A vízelvezető rendszer garantálja, hogy az eső és olvadt hó a csatornába vagy a víztározó tartályba kerüljön. Ezzel pedig megakadályozza az esetleges korróziót a tetőszerkezetben.
6. Szigetelés
Utolsó lépésként következhet a tető szigetelése, amely drasztikusan csökkenti az épület hőveszteségét és javítja az energiahatékonyságot. Egyes épületeknél a fűtési költség akár 40%-kal is csökkenthető a megfelelő szigetelési megoldás használatával. Lakossági épületekben gyakori szigetelő anyagok a kőzetgyapot és az EPS.
Tetőépítés árak: milyen költségekkel számolhatok?
A tetőépítés árak jelentős szórást mutatnak, hiszen számos tényező hatást gyakorolhat a költségekre. Ilyen lehet az épület mérete, a választott építőanyag vagy éppen a kivitelező árszabási stratégiája. A költségtételek két fő kategóriára bonthatóak:
- Anyagköltségek: Ide sorolható a tető építéséhez használt összes anyagköltség. A költségbecsléshez tekintse meg aktuális árainkat és használja faanyag kalkulátorunkat.
- Tervezési és munkadíj: A tervezési és munkadíj összege jelentős eltérést mutathat. Érdemes több szakembertől árajánlatot kérni a legjobb ajánlat megtalálása érdekében.
Összegzésképpen megállapítható, hogy a tetőépítés árak lakóingatlanok esetén is több millió forintos tételt jelenthetnek.
Lehetséges a tetőépítés házilag?
A tetőépítés házilag kerülendő és veszélyes! Kizárólag megfelelő ismeretekkel rendelkező, képzett szakembereket bízzon meg az építkezési feladatok elvégzésével. Ez nem csupán a tartós, szakmai sztenderdeknek és törvényi előírásoknak megfelelő végeredmény érdekében fontos, hanem munkavédelmi szempontok miatt is. A tetőépítés veszélyes feladat lehet azok számára, akik nem követik a biztonsági előírásokat.
Skandináv fatelep: prémium faanyag a tetőépítéshez
Prémium minőségű faanyagot keres a tetőépítési projekthez? Akkor válassza a Skandináv fatelepet, ahol széles választék, páratlan minőség és segítőkész szakemberek várják! Munkatársaink készséggel segítenek a tetőépítési feladathoz szükséges fa-, tetőfedő anyagok és egyéb kiegészítők megtalálásában!